Ministerul Sănătății a revenit asupra deciziei iniațiale și a scos Spitalul Orășenesc Videle de pe lista unităților care tratează pacienți confirmați sau suspecți de îmbolnăvire cu noul coronavirus.
Secretarul de stat Horațiu Moldovan a semnat noul ordin care a fost publicat în Monitorul Oficial în seara de 12 septembrie, la cinci zile după ce la spital au fost internați, deja, peste 20 de pacienți confirmați ca infectați cu covid-19 .
Pacienții vor fi transferați la Spitalul Caritas din Roșiorii de Vede și vor fi tratați acolo, cel mai probabil.
Dar cine va da seamă de toată situația creată, cine va suporta cheltuielile pe care spitalul le-a făcut pentru adaptarea la noul statut ce îi fusese impus, în ciuda statutului juridic unic în România?
Primarul Nicolae Bădănoiu: “Stimați cetățeni, putem spune că ne-am luat spitalul înapoi”
Primarul din Videle a făcut potecă la Ministerul Sănătății și nu s-a lăsat până nu i-au fost ascultate toate argumentele și, în final, i s-a dat dreptate.
Într-o postare pe Facebook, acesta și-a anunțat public satisfacția și i-a anunțat pe videleni că “și-au luat spitalul înapoi ”

Povestea unei decizii cu iz politic
Desemnarea s-a făcut la recomandarea DSP Teleorman, iar Comitetul Județean pentru Situații de Urgență (CJSU) a adoptat decizia la finalul lunii august, în stil heirupist, ignorând toate obiecțiile autorităților publice locale din Videle.
S-a invocat lipsa de aparatură medicală și faptul că nu au medic infecționist, iar medicul specialist ATI le-a fost transferat la Călărași, dar a fost în zadar. Un alt motiv invocat de autoritățile locale a fost nesiguranța finanțării din cauza formei juridice unice în România, aceea de societate comercială cu răspundere limitată (SRL), din 2009, de când a fost preluat de la Petrom, acționar unic fiind Consiliul Local, care nu are atâția bani cât să acopere cheltuielile mari cu echipamente medicale speciale și biocidele necesare.
Niciun argument nu a fost luat în seamă.
Astfel că, de joi, 8 octombrie, pacienți declarați pozitiv au fost redirecționați spre Spitalul Orășenesc SRL Videle, invocându-se creșterea numărului de persoane infectate cu noul coronavirus.
Neoficial, a circulat și varianta unei răzbunări politice, după ce primarul Nicolae Bădănoiu n-ar fi acceptat să-și schimbe culoarea politică din roșu în galben, mai ales că anunțul declarării spitalului din Videle, ca unitate suport covid-19, s-a făcut în timpul campaniei electorale pentru alegerile locale.
Vineri, 9 octombrie, s-au făcut alte transferuri de pacienți și nu era vorba doar despre asimptomatici, așa cum a dat asigurări DSP Teleorman. Rămâne de văzut cine va da seamă pentru situația fără precedent care s-a creat.

