Guvernul a suplimentat bugetul Ministerul Educației Național cu 150 de milioane de lei, sumă destinată achiziționării de tablete conectate la internet pentru elevii din medii defavorizate.
“Suma alocată va fi utilizată pentru achiziția de dispozitive electronice conectate la internet, necesare dotării unităților de învățământ preuniversitar de stat. Obiectivul Ministerului Educației este să asigure accesul la activitățile didactice la distanță elevilor din medii defavorizate, înmatriculați în unitățile de învățământ preuniversitar”, se arată într-un comunicat al Ministerului.
Șeful cancelariei prim-ministrului, Ionel Dancă, a anunțat că vor fi achiziționate tablete pentru aproximativ 250.000 de copii care, în acest moment, nu au posibilitate de a participa la cursurile online.
Criteriile de repartizare vor fi stabilite prin ordin de ministru, în baza propunerilor unităţilor de învăţământ preuniversitar de stat.
„Am solicitat inspectoratelor școlare să centralizeze situația elevilor care nu dispun de echipamentele necesare participării la cursurile online, în contextul pandemiei COVID-19. În acest moment, în România, numărul estimat de elevi care au nevoie de aceste dispozitive electronice este de 250.000. Odată cu achiziționarea acestora, va fi facilitată învățarea la distanță și pentru copiii din mediile defavorizate”, a declarat Monica Anisie, ministrul .