Tudor I. din localitatea Traian, în timp ce făcea curățenie în gospodăria sa, a descoperit, vineri, două elemente de muniție neexplodate. Bărbatul, în vârstă de 67 de ani, le-a recunoscut ca fiind proiectile explozive și a anunțat de îndată poliția din localitate, luând si măsuri de izolare a zonei respective până la sosirea autorităților.
La fața locului s-a deplasat echipa pirotehnică a Inspectoratului pentru Situații de Urgență „A. D. Ghica” al județului Teleorman, formată din doi subofițeri și un ofițer. Pirotehnicienii au cercetat zona în care au fost găsite cele două proiectile și s-au asigurat că nu mai sunt și alte elemente de muniție. Apoi, au procedat la identificarea celor două proiectile, stabilind că unul are calibrul de 122 mm, iar celălalt de 76 mm. Cel de-al doilea avea focosul funcțional și ambele erau din Al Doilea Război Mondial.
Proiectilele au fost ridicate, transportate și depozitate în vederea distrugerii ulterioare, împreună cu alte elemente de muniție ridicate de către pirotehnicienii teleormăneni în cursul anului trecut.
Persoanele care descoperă întâmplător elemente de muniţie neexplodată trebuie să anunţe imediat organele de poliţie sau Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă, pe numărul unic pentru apeluri de urgenţă 112.