• Contact
  • Publicitate
miercuri, august 13, 2025
Cronica de Teleorman
No Result
View All Result
  • Home
  • Actualitate
  • Social
  • Sănătate
  • Administrație
  • Politic
  • Educație
  • Comunicate de presă
  • Cultură
  • Home
  • Actualitate
  • Social
  • Sănătate
  • Administrație
  • Politic
  • Educație
  • Comunicate de presă
  • Cultură
No Result
View All Result
Cronica de Teleorman
No Result
View All Result
Home Actualitate

Tribunalul Giurgiu a motivat decizia eliberării lui Dragnea: „Comportament exemplar în detenție. Nu au relevanță declarațiile sale publice”

by
23 iulie 2021
in Actualitate
0
Tribunalul Giurgiu a motivat decizia eliberării lui Dragnea: „Comportament exemplar în detenție. Nu au relevanță declarațiile sale publice”
Share on Facebook

Liviu Dragnea a avut un comportament exemplar pe durata detenţiei, o atitudine decentă şi civilizată faţă de personalul unităţii şi nu a stabilit relaţii conflictuale cu ceilalţi deţinuţi, se arată în motivarea deciziei prin care Tribunalul Giurgiu a dispus, pe 15 iulie, eliberarea condiţionată din închisoare a fostului lider social-democrat.

Iniţial, Judecătoria Sectorului 5 şi Tribunalul Bucureşti i-au respins lui Dragnea cererea de eliberare condiţionată, pe motiv că acesta nu a dat dovezi temeinice de îndreptate. Ulterior, procesul a fost mutat la Tribunalul Giurgiu, unde instanţa a dispus ca fostul lider PSD să iasă mai devreme din închisoare.

„Tribunalul reţine, contrar celor menţionate de prima instanţă, faptul că pe durata detenţiei petentul-condamnat a avut un comportament exemplar. Astfel, pe parcursul executării pedepsei şi-a îndeplinit recomandările educaţionale din Planul de intervenţie educativă şi terapeutică, a avut o atitudine decentă şi civilizată faţă de personalul unităţii, nu a stabilit relaţii conflictuale cu celelalte persoane private de libertate, a fost recompensat de 8 ori, recompense obţinute în mod constant (aproape lunar sau la două luni) şi nu doar la momentul când s-a apropiat de analiza comisiei pentru liberare condiţionată”, se arată în motivarea celor două judecătoare de la Tribunalul Giurgiu.

Totodată, judecătoarele spun că Dragnea a primit 122 zile în baza muncii prestate şi a câştigat un proces cu Penitenciarul Rahova, care i-a încălcat dreptul la muncă.

„Potrivit evaluării psihologice, petentul a avut o conduită adecvată normelor instituţionale manifestată pe parcursul traseului execuţional, a prezentat interes pentru activităţile lucrative şi de reintegrare socială. Tribunalul arată că petentul a fost sancţionat disciplinar o singura dată pentru o abatere disciplinară săvârşită pe parcursul executării pedepsei, în urma comunicării acestuia cu mass-media, fără solicitarea unui acord anterior administraţiei penitenciarului (în data de 15.09.2020 rămânând definitivă aceasta sancţiune), sancţiune pe care a reuşit să o ridice în 19.02.2021, sancţiune ce nu va fi avută în vedere ea fiind ridicată la momentul analizării cererii de liberare condiţionată. Totodată, Tribunalul reţine că, pe durata detenţiei, petentul a participat constant la activităţile de educaţie şi asistenţă psihosocială desfăşurate la nivelul secţiei de deţinere. Contrar celor susţinute de către reprezentantul Ministerului Public şi reţinute în parte de instanţa fondului, Tribunalul constată că petentul a participat la activităţi educative şi sociale diversificate şi adecvate naturii infracţiunilor pentru care a fost condamnat”, se arată în documentul Tribunalului Giurgiu.

Mai mult, instanţa din Giurgiu a apreciat faptul că Dragnea a participat la activităţi cu caracter religios, la activităţi de grup, activităţi sportive, o serie de concursuri tematice şi, nu în ultimul rând, la nenumărate programe având ca obiect redactarea de reviste.

„Atâta timp cât, din caracterizarea înaintată de penitenciar, rezultă că petentul a avut o atitudine pozitivă faţă de activităţile şi programele de educaţie şi asistenţă psihosocială, reuşind să-şi ridice şi sancţiunea disciplinară, natura infracţiunii nu poate conduce la concluzia că scopul preventiv educativ al pedepsei nu a fost atins. În plus, Tribunalul reţine că orientarea europeană în această materie este de a reglementa acordarea liberării condiţionate ţinând cont exclusiv de conduita condamnatului pe durata executării pedepsei, pentru că numai în acest fel poate fi influenţată şi modelată mai eficient conduita condamnatului care dobândeşte astfel o motivare în plus cunoscând că o bună conduită îl aduce mai aproape de punerea în libertate”, precizează cele două judecătoare.

Acestea mai explică faptul că, la acordarea eliberării condiţionate, nu trebuie ţinut cont de natura şi gravitatea infracţiunii comise de un deţinut, deoarece acest lucru l-ar descuraja.

„Acordarea sau nu a liberării ţinând seama de stări de fapt anterioare începerii executării, precum natura şi gravitatea infracţiunii comise, constituie o cauză de descurajare a persoanei condamnate în procesul de reintegrare, deoarece aceasta realizează că liberarea nu depinde de conduita sa pe durata executării, ci de faptele sale anterioare, pe care oricum nu le mai poate influenţa în niciun fel. Instanţa, raportând întreaga perioadă executată şi în acord cu comisia de liberări condiţionate din cadrul Penitenciarului Bucureşti – Rahova, care a propus în unanimitate liberarea petentului condamnat, apreciază că există premisele că timpul executat a fost suficient pentru reeducarea condamnatului şi că acesta, prin participarea la programele desfăşurate în vederea pregătirii graduale pentru liberare, şi-a format o atitudine corectă faţă de valorile sociale, faţă de ordinea de drept şi faţă de regulile de convieţuire socială, scopul preventiv şi educativ al pedepsei fiind atins, iar funcţiile de exemplaritate şi eliminare temporară ale pedepsei fiind îndeplinite, astfel încât în viitor să se încadreze într-o viaţă normală, părăsind câmpul infracţional. Totodată, reţine Tribunalul că perioada de timp până la împlinirea integrală a duratei pedepsei nu este foarte mare, intervalul din pedeapsa executată de către condamnat fiind suficient pentru reeducarea sa, scopul pedepsei fiind atins”, este concluzia celor două judecătoare.

Cele două judecătoare din complet, Adriana Pencea şi Oiţa Ghiţă, consideră că nu au relevanţă declaraţiile publice date de Dragnea (n.r. în care spunea că este deţinut politic şi a fost condamnat pe nedrept), și că au apreciat susţinerile acestuia în faţa instanţei, când a spus că „a dus pedeapsa cu decenţă şi demnitate”.

„Este adevărat, petentul nu şi-a recunoscut faptele, dar acest aspect nu poate fi valorificat în defavoarea condamnatului, fiind propria apreciere a exercitării dreptului la apărare. Potrivit art. 30 alin. 1 şi 6 din Constituţia României, libertatea de exprimare a gândurilor, a opiniilor sau a credinţelor şi libertatea creaţiilor de orice fel, prin viu grai, prin scris, prin imagini, prin sunete sau prin alte mijloace de comunicare în public, sunt inviolabile (…) Faţă de toate aceste aspecte, Tribunalul şi-a format convingerea că petentul s-a îndreptat şi că se poate reintegra în societate”, se încheie motivarea.

Pe 15 iulie, Tribunalul Giurgiu a admis cererea de eliberare condiţionată din închisoare depusă de Liviu Dragnea, după ce acesta a executat peste doi ani din pedeapsa de trei ani şi jumătate primită în dosarul angajărilor fictive de la DGASPC Teleorman.

Tags: eliberare conditionataLiviu Dragneamotivare decizie eliberaremotivare eliberaretribunalul giurgiu

Related Posts

Biblioteca de Vară – Atelier de creație
Actualitate

Biblioteca de Vară – Atelier de creație

13 august 2025
APROAPE 540 DE ACȚIUNI PENTRU COMBATEREA TRAFICULUI DE DROGURI, ÎN PRIMELE 7 LUNI ALE ANULUI 2025
Actualitate

APROAPE 540 DE ACȚIUNI PENTRU COMBATEREA TRAFICULUI DE DROGURI, ÎN PRIMELE 7 LUNI ALE ANULUI 2025

11 august 2025
Rezultatele obținute de jandarmii teleormăneni în ultimele 72 de ore
Actualitate

Rezultatele obținute de jandarmii teleormăneni în ultimele 72 de ore

11 august 2025
ANM: Cod portocaliu de caniculă, disconfort termic accentuat și noapte tropicală în Teleorman, Olt, Gorj şi Vâlcea
Actualitate

ANM: Cod portocaliu de caniculă, disconfort termic accentuat și noapte tropicală în Teleorman, Olt, Gorj şi Vâlcea

11 august 2025
Ionel Neagu, primarul comunei Troianul, sub control judiciar pentru 60 de zile. Trebuie să dea seamă pentru șase infracțiuni de luare de mită
Actualitate

Ionel Neagu, primarul comunei Troianul, sub control judiciar pentru 60 de zile. Trebuie să dea seamă pentru șase infracțiuni de luare de mită

8 august 2025
Primăria Municipiului Alexandria anunță efectuarea unor lucrări de consolidare la trecerea    la nivel cu calea ferată, DN 52 – km 0+700
Actualitate

Primăria Municipiului Alexandria anunță efectuarea unor lucrări de consolidare la trecerea la nivel cu calea ferată, DN 52 – km 0+700

6 august 2025

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

POPULAR NEWS

Zilele Județului Teleorman: 10-14 mai

Zilele Județului Teleorman: 10-14 mai

10 mai 2025
Primăria Orașului Zimnicea

Primăria Orașului Zimnicea anunță finalizarea proiectului de reabilitare și modernizare a ambulatoriului din cadrul Spitalului Orășenesc

3 iunie 2025
A fost desemnată firma care va moderniza stația Roșiori Nord

A fost desemnată firma care va moderniza stația Roșiori Nord

26 mai 2025
Ștrandul Vedea din Alexandria se redeschide pe 1 iunie

Ștrandul Vedea din Alexandria se redeschide pe 1 iunie

31 mai 2022
CNAS: Unele bilete de trimitere, dar și alte documente medicale își pierd valabilitatea din 31 martie

CNAS: Unele bilete de trimitere, dar și alte documente medicale își pierd valabilitatea din 31 martie

22 martie 2022

EDITOR'S PICK

SCANDAL la o școală din Alexandria. Profesorul de religie ar fi lovit un elev

SCANDAL la o școală din Alexandria. Profesorul de religie ar fi lovit un elev

25 noiembrie 2021
CNAS a lansat Ghidul asiguratului. Cum poți afla la ce servicii medicale ai dreptul

CNAS a lansat Ghidul asiguratului. Cum poți afla la ce servicii medicale ai dreptul

30 iulie 2021
Table interactive, în școlile din Videle. Urmează tablete pentru fiecare elev

Table interactive, în școlile din Videle. Urmează tablete pentru fiecare elev

14 aprilie 2019
Bătrâni înşelaţi cu produse pentru bucătărie de slabă calitate. Prejudiciul se ridică la 400.000 de lei

Peste 40 de familii din Teleorman primesc ajutoare de urgență de la Guvern

9 martie 2023

Despre

Descoperă cele mai relevante știri și povești locale din județul Teleorman. De la actualități și evenimente importante, până la reportaje de impact și analize detaliate, Cronica de Teleorman îți aduce o perspectivă autentică asupra vieții din această regiune.

Categorii

  • Actualitate
  • Administrație
  • Alegeri locale 2024
  • Alegeri parlamentare 2020
  • Alegeri parlamentare 2024
  • alegeri prezidențiale
  • alegeri prezidențiale 2025
  • Comunicate de presă
  • Cultură
  • Descoperă Teleormanul
  • Dezvăluiri
  • Educație
  • Interviu
  • Poiana lui Iocan
  • Politic
  • Publicitate
  • Reportaj
  • Sănătate
  • Social
  • Special
  • Video

Articole recente

  • Biblioteca de Vară – Atelier de creație
  • APROAPE 540 DE ACȚIUNI PENTRU COMBATEREA TRAFICULUI DE DROGURI, ÎN PRIMELE 7 LUNI ALE ANULUI 2025
  • Rezultatele obținute de jandarmii teleormăneni în ultimele 72 de ore
  • ANM: Cod portocaliu de caniculă, disconfort termic accentuat și noapte tropicală în Teleorman, Olt, Gorj şi Vâlcea
  • Contact
  • Despre Cookie-uri
  • Politica de confidențialitate

© 2025 Cronica de Teleorman

No Result
View All Result
  • Prima pagina
  • Actualitate
  • Social
  • Sănătate
  • Administrație
  • Politic
  • Educație
  • Comunicate de presă
  • Cultură
  • Publicitate

© 2025 Cronica de Teleorman

Acest site web folosește cookie-uri. Continuând să utilizați acest site, vă dați acordul pentru utilizarea cookie-urilor. Despre Cookies.