Suma prevăzută în acordul cadru pentru lucrări de
întreținere a drumurilor județene din Teleorman nu se plătește integral,
plățile facându-se în funcție de lucrările care se execută și de cantitatea de
materiale folosite, a declarat Dănuț Cristescu, președintele CJ Teleorman,
luni, într-o conferință de presă.
Potrivit spuselor sale, Consiliul Județean (CJ) Teleorman nu a atribuit
contractul subsecvent pe anul 2018 pentru lucrările de întreţinere curentă şi
periodică pentru drumurile judeţene.
“În fiecare an se atribuie un contract subsecvent. Pentru cel de anul acesta
nu avem, deocamdată, un câștigător. Va urma, în perioada următoare, o nouă
relicitare și fiecare dintre operatorii economici care a semnat acordul cadru
va putea participa. În spațiul public a apărut că, deja, Consiliul Județean
Teleorman a atribuit unui anumit operator economic contractul subsecvent pe
anul acesta. Nu este adevărat. Au fost semnate doar acordurile cadru”, a
declarat Dănuț Cristescu.
În ce privește suma care urmează să fie achitată pentru lucrările care vor fi
contractate, acesta a afirmat că va fi în funcție de tipul lucrărilor și de
cantitatea de materiale care se vor folosi.
“Se face vorbire de o sumă de 8-9 milioane de euro. Aceasta este suma
totală, dar nu este și cea care se plătește. Se va achita doar contravaloarea
lucrărilor de reparații și întreținere care este necesar să se facă pe
drumurile județene aflate în administrarea Consiliului Județean. În contractul
cadru sunt prevăzute sumele maxime care ar fi cheltuite dacă s-ar face lucrări
pe toate drumurile județene și care includ și cantitatea de materiale care s-ar
folosi”, a explicat președintele CJ Teleorman.
Conform spuselor sale, plata se face la fel ca în cazul contractului subsecvent
de deszăpezire, pentru care se va plăti doar circa 12% din valoarea contractată
inițial.
“Am avut această problemă și în ce privește contractul pentru deszăpezire. Pentru acesta, contractul subsecvent pe perioada 2017-2018 are o valoare de 23.902.182,36 lei, dar vreau să vă spun că nu vom depăși valoarea de 2.784.000 lei cu TVA, adică, 12% din valoarea totală a contractului cadru. Așa cum am mai explicat, utilajele de deszăpezire nu intră în baze decât atunci când se emite ordin și, nu de puține ori, anul acesta, pentru că vremea ne-a permis, am emis ordin să retragem utilajele din baza de deszăpezire, realizând economii la bugetul propriu al județului. Deci nu discutăm de suma totală”, a mai declarat Dănuț Cristescu.
Președintele CJ Teleorman a mai spus că participarea firmei Tel Drum la licitația publică nu putea fi respinsă pe motiv că firma se află în insolvență pentru că legea nu prevede acest lucru.
“Vorbim despre un operator economic care se află, în acest moment, în insolvență și s-au făcut speculații cu privire la faptul că nu ar avea dreptul să participe la o licitație publică. În conformitate cu articolul 167, alineatul 2 din Legea 92/ 2016, privind achizițiile publice, cu modificările și completările ulterioare, autoritatea contractantă nu exclude din procedura de atribuire un operator economic împotriva căruia s-a deschis procedura generală de insolvență atunci când, pe baza informațiilor și/sau documentelor prezentate de operatorul economic, în cauză se stabilește că acesta are capacitate de a executa acordul cadru. Deci, legea permite oricărui operator economic chiar dacă acesta se află în insolvență, să participe la o licitație publică. Nicio instituție din România, deci nici CJ Teleorman nu poate să îngrădească acest drept”, a declarat Dănuț Cristescu.
Județul Teleorman are o rețea de 26 de drumuri județene, cu o lungime totală de 820, 613 de kilometri. Consiliul Județean administrează 794 de kilometri, diferența fiind în grija administrațiilor publice locale.